طرز کار اسپرینکلر

طرز کار اسپرینکلر چگونه است؟

اسپرینکلر یک سیستم پاششی برای خاموش کردن آتش یا همان سیستم اطفا حریق هستند و طرز کار کردن آنها به این صورت است که قسمت پشت سوپاپ آژیر خطر به صورت مداوم با آب پر می شود و زمانی که که دستگاه فعال می شود اسپرینکلر آب را به سرعت به بیرون می پاشد.
وقتی سیستم اطفا حریق فعال می شود، آب به اسپرینکلرها میرسد ولی آنها آب را همان موقع پخش نمی کنند. بلکه اسپلینکلر ها درون خود حسگر هایی دارند که به محض فعال شدن باعث می شود که آنها عمل پاشش را شروع کنند. به همین دلیل است که در بیشتر جاهایی که از اسپرینکلر استفاده شده است فقط یک عدد از آنها فعال می شود.

اسپرینکلر با سیستم پاشش خشک چیست؟

اسپرینکلر با سیستم پاششی خشک برای محل هایی که در آن خطر یخ زدگی وجود دارد استفاده می شود. طرز کار اسپرینکلر با سیستم پاششی خشک به این صورت است که لوله های مربوط به آن با هوای فشرده پر می شود و از ورود آب به لوله ها جلوگیری می کند و وقتی سیستم فعال می شود هوای فشرده و آب به طرف سر اسپرینکلر وارد می شوند.

اسپلینکلر خشک و تر

انواع اسپرینکلر

دو نوع اسپرینکلر وجود دارد:

اسپرینکلر معمولی: این سیستم اطفا حریق اسپرینکلر آب را به صورت چرخی به سمت سقف و طبقات می پاشد.

اسپرینکلر چتری: اسپرینکلر آب را به صورت قوس دار (یا بهتر است بگوییم همان حالت چتری) به بیرون می پاشد.

از هرو دو نوع این اسپرینکلر ها می توان به صورت مستقل یا آویزان شده در محل مورد نظر استفاده کرد.

انواع اسپرینکلر

سیستم اطفا حریق اسپرینکلر را چطور نصب می کنند؟

به طور کلی برای سیستم پاششگر یا همان اسپرینکلر از لوله های ثابت استفاده می شود که آنها با فاصله های مشخص روی لوله متصل شده وقتی سیستم فعال می شود فقط اسپرینکلر هایی که حسگر های آنها دمای بالایی را تشخیص داده اند فعال می شوند وآب از آنها به بیرون می پاشد.

اسپرینکلر ها باید چگونه در ساختمان توزیع شوند؟

این که اسپرینکلر های خود را به صورت نرمال یا نامنظم نصب کنید در روند کار تاثیری نخواهد داشت، ولی باید در محل هایی که اسپرینکلر به صورت نامنظم توزیع می شود به یاد داشته باشید باید مکان های حساس را پوشش دهید.

فاصله اسپرینکلر ها در ساختمان باید به چه صورت باشد؟

حداقل فاصله ی اسپرینکلر ها باید 1.5 متر باشد و حداکثر فاصله باید با توجه به خطر حریق و توسط کارشناس محاسبه شود. فاصله مجاز بین اسپرینکلر ها بر اساس ارتفاع سقف متفاوت است و همچنین در شرایطی که سقف به صورت قوشس دار و ذوزنقه ای شکل باشد محاسبات کمی پیچیده تر شده و باید به صورت دقیق فاصله ی آنها از بالاترین نقطه ی سقف محاسبه شود، البته شما نگران نباشید چون این محاسبات وظیفه ی شما نیست. (البته مگر اینکه کارشناس سازمان آتش نشانی باشید)

فاصله اسپرینکلر

لوله کشی مربوط به سیستم اطفا حریق اسپرینکلر باید به چه صورت باشند؟

این لوله ها در سیستم لوله کشی اطفا حریق ساختمان ثابت اند و آب را به سمت اسپرینکلر ها هدایت می کنند و این آب همیشه در اسپرینکلر ها تحت فشار است و منتظر این است که سیستم اطفا حریق فعالی شود، سپس حسگر های خود آن حرارت را حس کنند تا فعالی شده و آب را به بیرون بفرستند.
سیستم های اطفا حریق خشک به این صورت عمل می کنند که آب پشت یک سوپاپ ذخیره شده است و به محض فعال شدن آب و هوای فشرده ای که تا الان از ورود آن به لوله جلوگیری می کرده است از اسپرینکلر خارج می شوند.

اسپرینکلر ها یکی از تجهیزاتی هستند که برای ساختمان یکی از مسائل مهم و حیاتی شده اند. شاید با خود بگویید که استفاده از جعبه های f و یا کپسول آتش نشانی می تواند موثر تر باشد. ولی باید بگویم که در حال اشتباه هستید، چرا که این تجهیزات بدون دخالت شما کار خود را انجام می دهند و این یعنی حتی زمانی که در خانه ی خود حضور فیزیکی ندارید هم می توانید نسبت به امنیت خانه خود در برابر آتش سوزی مطمئن باشید.

نوشتن دیدگاه

به این مطلب امتیاز دهید

0/5
امتیاز